Karasu.com.tr

Karasu Firma Rehberi, Karasu Haber

Bunlara Karnımız Tok!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Bunlara Karnımız Tok!
687
15 Ağustos 2018 - 16:38

Gündemden düşmeyen bir başka konu da Dolar ve Euro’nun artışı. Doğru Hamle Gazetesi olarak sizler için sokağa çıkıp halkın nabzını ölçtük. Karasu vatandaşı artan Dolar, Euro ve belirsizliğini koruyan fındık fiyatları hakkında neler düşünülüyor?

‘YIKAMAYACAKLAR’

Doların artmasının ülkeye yapılan ekonomik darbe olduğunu belirten Hasan Akyurt, “Dolar fiyatının artması ülkemizin adına zor bir durum. Fakat bu gerçekleşen ekonomik darbe bizi yıkamayacağı hepimiz biliyoruz. Ben yurtdışından emekliyim. Maaşım dolar üzerine, bu durumdan dolayı benim için karlı bir durum gözükse de Türkiye ekonomisini bozmak adına yapılan bir oyun olduğu gerçeğini değiştirmez. Bir fındık fiyatı 2 dolar ile eş değer değil. Bu durum biz Karasu halkını mağdur ediyor. Fındık fiyatları, fındık hakkında günlerce konuşuluyor ama gelin görün ki ortada fındık fiyatları şu kadardır denmiyor. Fındık fiyatları 10,50 kuruş üzerinden düşünülüyor. Bu durum kabullenilir cinsten değil. Umarım bizler mağdur olmayız” ifadelerini kullandı.

‘EKONOMİ DALGALANMAZDI’

Ülkeye yapılan ekonomik darbenin doğru olmadığını belirten İsa Küser, “Ülkenin çok büyük zaafların olduğu ortaya çıktı. Kasaların tam takır olmadığı, üretim ekonomisine geçemediğimiz dışarıya hala birçok şeyde bağlı kaldığımız bu etkenler olmamış olsaydı bu şekilde manipüle edilemezdi. Dış güçler dolar ile oynayarak Türkiye’nin ekonomisini dalgalandıramazdı. Neyi gösteriyor bu üretemediğimizi. Papazın tutuklanmasından kaynaklı olduğu düşünülüyor tek etken de bu değil bence. Papaz ile beraber başkalarını da istiyorlar. Onlara ayakçılık yapan diğer hainleri” diye açıklamalarda bulundu.

‘DERDİMİZ VATAN MİLLET’

Var oluşan durumun düzeleceğine inandığını belirten Ali Şengül, “Bizim dolarla işimiz filan yok. Bizler bu durumu atlatırız. Doların artışı bizleri etkileyemez. Dolar 20 lira olsa ne fark eder ki harcamayacağın noktaya Allah kimseyi düşürmesin. İnşallah var oluşan durum düzeltilir. Bizim şuan ki derdimiz vatan ve millet. Vatandaş Biz devletimizin ve milletimizin arkasındayız. Bu bize açılan bir savaştır. Ekonomik savaşa da galip geleceğiz. Papaz olayı deyip duruyorlar, papazı verin diyorlar. Bu durum söz konusu dahi olamaz. Papaz verilirse daha kim bilir neler isteyeceklerdir ülkemizden?” ifadeleri kullanıldı.

‘İLK DEĞİL’

Menekşe Hatip, “ Gerçekleşen durum üzücü. Düşünebiliyor musunuz kuyumcularda olan döviz kuru kapalı. Bu yapılan darbe girişimleri ilk değil. FETÖ darbesi, ekonomik darbe, hepsinin altında ABD var. Neden ? Biz artık eskisi gibi değiliz. Güçlü bir ülke konumuna geldik. Bizi yıkacaklarını mı sanıyorlar? Yanılıyorlar. Bir başka cumhurbaşkanı yada başkanı değil Recep Tayyip Erdoğan, diz çöktüremezler. Fındık fiyatları elinde sonunda belli olacaktır umarım bizleri mağdur edecek bir konumda olmaz. Gelirimiz fındık üzerine.  1 kilo fındık için 8 TL harcanıyor zaten. Kar olmuyor eğer geçen seneki fiyata göre yapılır ise. Bu durum da en yakın zamanda çözüme kavuşacaktır inanıyorum” dedi.

‘FINDIKÇI PERİŞAN’

Ayhan Tenkoğlu, “Yevmiyeler belli ama fındıkçı perişan.  Her şeye dert ve çare bulunuyor iken fındıkçıya bulunmadı. Olan fındık zaten döküldü yandı. Sakarya’nın hali ve çiftçinin hali ne olacak? Devlet sahip çıkmalı, bu kadar fındığa talibiz diyecek böylece fındıkçı da mağdur olmayacak. Gerekeni devlet yapacak. Fındık fiyatları bu günün ekonomisine göre en az 15 tl, yevmiyeler ise 100tl olmalı. Vatandaş zarar yapıyor şu anda. Tırpan, gübre fiyatları çok fazla fındık sattığında ucu ucuna denk geliyor. Kar yok elde var sıfır. Gündemi saran dolar ABD’nin oyunu. Bu oyunlar bizi etkilemez. Birkaç bahanenin arkasına saklanıp şu nedenle yapılıyor deniliyor biz biliyoruz bunların bahane olduğunu. Cumhurbaşkanımızın arkasındayız. Biz ne hainlere karşı geldik. Bunları da aşacağımıza inanıyorum” dedi.

‘SİYASİ KAVGA’

Ahmet Kar, “Dolar olayı Amerika ve Türkiye arasındaki siyasi kavga. Bugün böyle ise yarın bir başka olacaktır. Kısa vadede Amerika bir şeyler karıştırıyor ama bu da düzeltilecek. Önemsenecek bir durum söz konusu. Fındıkçının hali de perişan 2 dolar bile etmiyor şu anki durumda fındık. En az 13 TL olmasını istiyoruz. Geçimini Karasu fındık üzerinden sağlamakta. Eğer fındık fiyatları üreticiyi mutlu edecek bir boyutta olmaz ise seneye fındık bulunur mu bilemiyorum.  Bayramdan sonra fındık fiyatlarının düzeleceğine inanıyorum. Bizim dolara da euroya, fındık fiyatlarına da direnmemiz gerekiyor. Ülke ekonomisine darbe yapmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar” ifadelerini kullandı.

‘OSMANLI TORUNUYUZ’

Nejat Kılıç, “Dolar olayı Türkiye ve ABD arasındaki siyasi görüştür. 17-25 Aralık, 15 Temmuz dönemlerde Amerika’nın Türkiye’ye diz çöktüremediği daha sonra ekonomik yaptırımlarla bu işi başaracağını sandığı bir sistemdir. Normalde sadece Türkiye’den değil dünyanın her yerinden büyük global ekonomiyle bir savaşı var. İran’a yaptırım uyguluyor, bizimde bu yaptırımlara uymamızı istiyor. Bunu kesinlikle biz uygulamayacağız, uygulanmaz da. Türk halkı olarak biz Cumhurbaşkanımızın arkasındayız. Diz çöktüren bir ülke değiliz bunu fark edecekler.  Biz Osmanlı torunlarıyız, bizim üzerimizde oynanan oyunlarda başarılı olamayacaklar” dedi.

‘PAPAZ VERİLMEMELİ’

Muzaffer Elmas, “Ekonomik savaşın açıldığının farkındayız. Ama bu durum kalıcı değildir. Elbet geçip gidecek. Önemli olan birlik ve beraberliği sağlamak. Papaz’mış tüm bu durumun sebebi, pek sanmıyorum. 1 adam için binlerce adamı niye mağdur etsinler ki. Hadi diyelim ki gerçekten sebep Papaz. Neyden korkuyorlar peki bu da merak konusu. Ne ile tehdit edilir ise edilsin Türkiye, papaz verilmemeli. Vermeyecektir zaten eminim. Cumhurbaşkanımızın biz arkasındayız. Bizi bunlar ile korkutacaklarını sanıyorlar ise yanılıyorlar. Fındık fiyatlarına gelince olayın en yakın zamanda çözüme kavuşmasını istiyoruz. Umarım bizleri mağdur edecek bir sonuç ile karşı karşıya gelmeyiz” diye açıklamalarda bulundu.

‘VATAN HAİNİDİR’

Nurdan Şeker, “ Daha da artsın dolarlarım var diyenler vatan hainidir. Bu durum söz konusu dahi olmamalı. Ülke hepimizin bir durum söz konusu olduğunda sadece belirli bir kısım değil hepimiz etkileniyoruz. İnsanlar ne zaman fark edecek vatanın önemini merak ediyorum. Papaz tutuklanmasından kaynaklı yaptıklarını ve bırakmadıkları taktirde daha fazla yaptırım uygulanacağını belirtiyorlarmış. Varsın uygulasınlar. Bizler korkmuyoruz. Biz Osmanlı torunlarıyız. Cumhurbaşkanımız ne kadar verirse onun arkasındayız. Bu yaşanılan durum ile Türkiye’yi düşüreceklerini sanıyorlar ise yanılıyorlar. Birkaç olayda bunlara cevap niteliğindedir. Başarılı olamadılar FETÖ darbesinde bunda da olamayacaklar eminim” dedi.

kaynak: Karasu Hamle Gazetesi

REKLAM ALANI

(728x90px)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Duyuru: Adımın Cihan EMRE olmasından dolayı Karasu Cihan Haber Olarak Halk Tarafından Bilinmekteyim. Karasu Cihan Haberin hiç bir münferit ajansla alakası yoktur.